Fascinujúce názvy pekla v rôznych kultúrach 1. časť

Zdieľať
Befunky collagel.jpg

Takmer každá kultúra alebo náboženstvo na svete popisuje existenciu nejakého podsvetia alebo pekla. Tieto popisy sú často nezvyčajné v spôsobe, akým sa tam zaobchádza s hriešnikmi a dokonca aj v tom, ako sa vlastne definuje hriech. Kým každý je jedinečný svojím vlastným spôsobom, existujú prvky, ktoré sú nápadne podobné v mnohých odlišných kultúrach a náboženstvách.

Niflheim

Niflheim je pomerne bizarná forma pekla, ktorá sa spomína v nordických a germánskych kultúrach. Namiesto toho, aby to bola ohnivá jama, ide o mrazivú krajinu, ktorú ovláda Hel. Krajina sa nachádza vedľa Pobrežia tiel, kde sídli Nidhogg, čo je obrovský had, ktorý sa samozrejme živí mŕtvymi. Z deviatich svetov v nordickej mytológii je Niflheim ten najhlbší a najtmavší z nich. Mýty tvrdia, že Zem bola vytvorená, keď sa ľadový Niflheim spojil s ohnivým svetom Muspelheim. Krajina Niflheim je domovom zlých a tiež slúži ako základ pre Yggdrasil- svetový strom, ktorý drží celý vesmír. Hel sa stala vládkyňou mŕtvych po tom, ako bola vyhnaná z Asgardu, pretože bola dcérou Lokiho. Duše do Niflheimu prináša posol Hermodr, ktorý ich drží v neustálej bolesti.

Ice 300x225.jpg

Tuonela

Predkresťanskí fíni verili, že duše mŕtvych prišli na breh rieky Tuoni a boli do Tuonely privedené slúžkou smrti Tytti. Na rozdiel od väčšiny ostatných podsvetí, Tuonela je skôr neživým pokračovaním pozemského života. Tí, ktorí sa ocitli v tejto ríši, museli priniesť veci, s ktorými mohli prežiť. Mohli sem prísť dokonca aj živí návštevníci, ktorí chceli vidieť svojich zosnulých príbuzných, hoci cesta bola nebezpečná a často fatálna. Obzvlášť nebezpečná bola samotná rieka Tuoni, ktorá bola plná jedovatých hadov. V Tuonele sa neuskutočňovali žiadne tresty, ak nepovažujete za trest nekonečný život.

River 300x199.jpg

Duat

Texty na starovekej egyptskej rakve opisujú verziu posmrtného života známeho ako Duat, kde vládol boh mŕtvych Osiris. Kniha dvoch ciest obsahuje mapu znázorňujúcu cestu Duatom. Kniha popisuje krajinu podobnú Zemi, ale obsahuje aj mystické prvky ako ohnivé jazero, či železné steny. Keď sa blížili duše k Duatu, museli prechádzať cez brány strážené napoly zvermi, napoly ľuďmi so strašidelnými menami. Po prechode cez bránu bolo srdce mŕtveho položené na váhu s pierkom. Ak bolo srdce ťažšie ako perie, bolo zjedené démonom Ammutom. Duše bezbožných boli potom odsúdené, aby čelili spravodlivosti v Duate.

Egypt.papyrus.01 300x225.jpg

Gehenna

Slovo Gehenna pôvodne odkazovalo na údolie mimo Jeruzalema, kde nasledovníci boha Molocha obetovali deti vo veľkých požiaroch. Neskôr sa hovorilo o ňom ako o hebrejskom výklade pekla, kde boli poslaní bezbožníci, aby zaplatili za svoje hriechy. Gehenna pripomína kresťanskú verziu pekla asi najviac zo všetkých verzií pekla. Peklo je popísané ako hlboké a pusté miesto, kde plamene neustále horia a pršia z neba ako dážď. Teplo, ktoré vydávajú tieto plamene je šesťdesiatkrát horšie ako akýkoľvek pozemský plameň. Vo vzduchu je všade síra a krajinou tečú rieky roztaveného kovu.

8582578564_4f8ed6a758_z 300x198.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom