ISRO otvára nové horizonty: XPoSat odštartovala na prieskum astronomických záhad!

Zdieľať
Najky titulka 13.jpg
Foto: Indian Space Research Organisation via AP

Tento úspech prichádza po úspešných misiách, vrátane pristátia na južnom póle Mesiaca a vyslanie prvej slnečnej observačnej misie Áditja-L1.

Indická vesmírna agentúra (ISRO) v pondelok úspešne vyslala do vesmíru raketu s observatóriom, ktoré bude skúmať astronomické objekty, ako sú čierne diery. Raketa so satelitom XPoSat vzlietla z kozmodrómu Šríharikota o 9:10 miestneho času. Družica v hodnote zhruba 250 miliónov rupií má odhadovanú životnosť päť rokov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Misia XPoSat je len druhá na svete svojho druhu. Prvou bola misia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v roku 2021. ISRO uviedla, že prostredníctvom observatória chce pomôcť vedcom zlepšiť ich „poznanie čiernych dier“.

ISRO má za sebou úspešný rok. V auguste s misiou Čandraján-3 pristála pri južnom póle Mesiaca, čo sa dosiaľ nikomu nepodarilo. O niekoľko dní neskôr vyslala do vesmíru prvú slnečnú observačnú misiu Áditja-L1.

Aj na rok 2024 má India v pláne niekoľko projektov. Medzi nimi je aj príprava na misiu Gaganján, ktorej cieľom je vyslať na nízku obežnú dráhu Zeme troch astronautov a po troch dňoch ich priviesť späť. Štart misie je naplánovaný na rok 2025.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom