POZOR na HOAXY! Slovensko jednou z "najzakonšpirovanejších" krajín EÚ, myslite na to v období pred voľbami!

Zdieľať
Najky titulka Ivan Korčok Peter Pellegrini
Foto: Canva, SITA/Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR/Milan Illík

Pred druhým kolom prezidentských volieb na Slovensku narastá počet hoaxov a dezinformácií. Zakladateľ portálu Hoaxy a podvody David Púchovský identifikoval štyri dôvody tohto trendu, ktorý ohrozuje demokratický proces.

V období pred druhým kolom prezidentských volieb narastie počet hoaxov a dezinformácií. Informoval o tom zakladateľ portálu Hoaxy a podvody David Púchovský, ktorý upozornil na štyri dôvody šírenia dezinformácií a hoaxov pred druhým kolom prezidentských volieb.

„V prípade hoaxov platí, že ak niečo funguje v zahraničí, po čase to príde aj na Slovensko,“ upozornil Púchovský s tým, že dezinformácie a hybridné hrozby sú súčasťou volieb v každej krajine a pripomenul intenzívne šírenie falošných správ o českých prezidentských voľbách.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Ďalším dôvodom je podľa Púchovského tesný rozdiel medzi oboma kandidátmi. Ako vysvetlil, volebné modely a prieskumy naznačujú, že výsledok volieb bude veľmi tesný, čo zvyšuje napätie v štáboch jednotlivých kandidátov, v ich politických zázemiach ako aj u priaznivcov.

Najsledovanejší kanál je nefunkčný

„Nepokojná atmosféra a neistý výsledok sú spúšťačom hybridného pôsobenia. Pripomeňme si, že minulý rok sa práve preto na Slovensku objavil hoax o sfalšovaných voľbách, no keď neskôr prieskumy naznačovali úspech strán stojacich za jeho šírením, logicky od neho upustili. Dnes to bude iné, rozdiel je tesný,“ dodal Púchovský a pokračoval, že na Slovensku došlo k obmedzeniu činnosti odborov a útvarov strategických komunikácií.

„Napríklad, najsledovanejší policajný kanál proti hoaxom je nefunkčný,“ uviedol Púchovský, podľa ktorého aj z tohto dôvodu tvorcovia falošných správ využívajú príležitosť pokračovať vo svojej činnosti.

Štátna autorita neexistuje

„Vedia totiž, že neexistuje štátna autorita, ktorá by ich minimálne efektívnou komunikáciou eliminovala,“ upozornil zakladateľ portálu Hoaxy a podvody. Ako posledný dôvod zvýšeného počtu predvolebných hoaxov pripomenul aj prieskumy, podľa ktorých je Slovensko jednou z „najzakonšpirovanejších“ krajín EÚ.

„V takomto prostredí sa ľahko tvoria a šíria falošné správy o akejkoľvek téme, voľby nevynímajúc,“ uzavrel Púchovský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom