Prečo sa ľudia bozkávajú? Vedci našli odpoveď

Zdieľať
Bozkavanie_par_pexels.jpeg
pexels.com

Štúdiom bozkov sa filematológia (v starovekej gréčtine pozemská láska) zaoberá už od 19. storočia. Nielen obyčajných ľudí, ale aj vedcov zaujíma, prečo sa ľudia radi bozkávajú.

Počas bozkávania si páry vymenia až 9 mg vody, 0,7 mg bielkovín, 0,18 mg organických zlúčenín, 0,71 mg tukov a 0,45 mg chloridu sodného spolu s 10 miliónmi až jednou miliardou baktérií. Na „obyčajné“ bozkávanie sú potrebné iba dva svaly, spália sa pri ňom 2 až 3 kalórie, pri vášnivom bozkávaní je už potrebných 34 tvárových svalov a 112 posturálnych svalov, spáli sa pri ňom približne 26 kalórií za minútu.

Pôvodná teória, prečo sa ľudia začali bozkávať, tvrdí, že matky-primáty žuvali jedlo pre svoje deti. Ako pokračovala evolúcia, začali sa bozky používať na odovzdanie informácií o biologickej kompatibilite partnerov prostredníctvom feromónových chemických signálov, ako aj na podporu sociálnej väzby a vyjadrenie lásky s konečným cieľom plodenia.

Bozkavanie_par_pixabay 1.jpg
pixabay.com

Vďaka bozkom sa dokážu partneri zblížiť, aby dokázali posúdiť podstatné charakteristiky ich osobností. Výskum naznačuje, že dvojice komunikujú prostredníctvom chemikálií.

Podľa jednej štúdie si ženy vyberajú partnera podľa pachu. Keď boli vyzvané, aby podľa trička vybrali svojho favorita, nebola ich voľba náhodná. Vyberali si mužov podľa toho, či mali hlavný komplex histokompatibility (MHC) – je to séria génov spojená s imunitným systémom mužov – iný, ako bol ten ich. Rôzne MHC znamenajú menej imunitného prekrývania, čiže takéto páry majú zdravšie potomstvo.

Bozkavanie_par_pixabay 3.jpg
pixabay.com

Zatiaľ čo mužom nerobí problém mať pohlavný styk so ženou bez toho, aby ju predtým bozkávali, či so ženou, ktorá sa nevie dobre bozkávať, ženy sa bez bozkávania do sexu nehrnú. Muži majú tendenciu iniciovať francúzske bozky, podľa výskumu je dôvodom to, že sliny obsahujú testosterón a zvyšuje sa vďaka tomu sexualita partnera. Okrem toho dokážu muži vycítiť hladinu estrogénu u žien, ktorá je znakom jej plodnosti.

Hladina hormónov sa pri/po bozkávaní mení. Konkrétne hladina kortizolu (stres) u mužov i u žien klesá a čím dlhšie je pár spolu, tým je táto hladina nižšia. Zaujímavé je, že hladina oxytocínu sa u mužov zvyšuje, zatiaľ čo u žien klesá.

Bozkavanie_par_pixabay 4.jpg
pixabay.com

Ženy podľa jednej teórie potrebujú bozky, aby sa u nich stimulovali väzby na partnera. Okrem testosterónu sa bozkávaním zvyšuje aj dopamín súvisiaci s romantickou láskou a oxytocín (len u mužov), ktorý tiež vplýva na utuženie väzieb medzi partnermi.

Medzi ďalšie prínosy bozkávania patrí mierne zvýšenie krvného tlaku a srdcovej frekvencie, ktoré majú dobrý vplyv na srdce, zvýšená produkcia slín, čo pomáha predchádzať zubnému kazu, a muži, ktorí bozkávajú svoje ženy ráno, žijú o 5 rokov dlhšie a zarábajú viac peňazí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom