Špirála života: Štvrtá fáza života môže signalizovať, že sa blíži koniec

Zdieľať
Background with shiny spiral
thinkstock.au

Biológovia rozdeľujú život do troch etáp: vývoj, starnutie a neskorý život. Ale zväčšujúca sa skupiny výskumníkov teraz naznačuje, že existuje aj štvrtá fáza, ktorá bezprostredne predchádza smrti, ktorú vedci označili ako špirálu smrti. Hoci väčšina výskumov špirály smrti bola na ovocných muškách, vedci si myslia, že tieto štúdie môžu ponúknuť cenný pohľad na poslednú etapu ľudského života.

Laurenc Mueller, predseda katedry ekológie a evolučnej biológie na Univerzite v Kalifornii, hovorí: „Veríme, že toto je súčasť procesu, v podstate geneticky programovanej smrti.“ Počas posledných rokov bolo vykonaných niekoľko štúdií ovocných mušiek, na ktorých vidno, že špirála smrti závisí od poklesu rozmnožovania (plodnosti).

V roku 2015 vydali výskumníci vyhlásenie, že prvý deň, kedy mucha-samička nepoloží už žiadne vajíčko, je významným prediktom smrti. Ukazovatele plodnosti začali klesať 10 dní pred tým, ako mucha prišla do štádia, že už nenakládla žiadne vajíčko. Teda čokoľvek vedie k úmrtiu muchy, ovplyvňuje tiež ich schopnosť reprodukovať sa v posledných dňoch života. Podľa nového výskumu, načasovanie tohto poklesu sa zhoduje s predošlými výskumami o tom, koľko asi trvá špirála smrti. V pomere k priemernej dĺžke života ovocnej muchy, 10 dní tvorí až tretinu jej života.

Výskum v roku 2002 prišiel k záveru, že 97% samčekov ovocných mušiek začne 16 dní pred smrťou ležať hore nohami. V relatívnom vyjadrení je to potenciálny ukazovateľ špirály smrti, ktorý je približne rovnaký ako načasovanie poklesu plodnosti u samičiek. Bol robený výskum aj na hlístach či druhu rýb, u ktorých sa skúmala priepustnosť čriev pomocou potravinárskeho farbiva. Keď sa blížila smrť, priepustnosť čriev sa zvýšila a farbivo sa dostalo do celého tela živočíchov. Je nádej, že tieto výskumy na živočíchoch by raz mohli povedať vedcom viac o úpadku človeka pred smrťou.

Ľudia tiež môžu zažiť špirálu smrti. Od roku 1998 do 2005 sa robila štúdia na 2262 Dánoch vo veku od 92 do 100 rokov. Skúmali sa ich fyzické a poznávacie schopnosti. Vedci zistili, že fyzické a kognitívne skóre ľudí, ktorí zomreli počas prvých dvoch rokov trvania štúdie bolo podstatne nižšie ako skóre tých, čo žili ešte v roku 2005. Výskumníci merali silu, schopnosť dokončiť každodenné činnosti (najesť sa, ísť na toaletu) a skúšky, ktoré pomohli hodnotiť kognitívne poruchy. Práve smrtiaca špirála teda môže spôsobovať, prečo je zreteľný nárast telesných postihnutí u ľudí, ktorí sú tesne pred smrťou. Človek je ale náročný študijný objekt, tak kvôli etickým, ako aj kvôli biologickým dôvodom, ale ak funguje špirála smrti na iných živočíchoch, mala by mať podobný vzorec aj pri človeku. Ľudia sú totiž podobný ovocnej muške- 75% ochorení génov u ľudí, sú prítomné aj u ovocných mušiek. Výskum nie je o oddialení alebo zastavení smrti. Ide o spôsob, ako zlepšiť kvalitu života ľudí až do konca a ušetriť obrovské množstvo peňazí na potrebnú zdravotnú starostlivosť. Mueller hovorí: „Aj keď neovplyvníme, kedy zomriete, radi by sme vám pomohli, aby ste boli plne funkční až do smrti.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom