Spoznávame krásy Slovenska 4. časť. Známy Bojnický zámok, aj vychýrené Čičmany

Zdieľať
Befunky collagesvk.jpg

Hoci je naše Slovensko pomerne malá krajina, vždy je čo objavovať a kde cestovať. Spoznávať krásy tejto republiky je zábava a niekedy aj adrenalín. Teraz sa dozviete, ktoré miesta sa oplatí navštíviť a nebude chýbať aj niečo z histórie.

1. Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad je dominantou nielen Trenčína, ale celého Považia. Vznikol v 11. storočí ako pohraničná pevnosť, strážiaca dôležité vážske brody a karpatské priesmyky, cez ktoré prechádzali obchodné cesty. Je to pomerne rozsiahly zrenovovaný hrad, týčiaci sa na strmom vápencovom brale priamo nad mestom Trenčín. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Dnes sa v jeho starobylých priestoroch nachádzajú výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea. Prehliadka hradu je veľmi zaujímavým zážitkom.

1280px trenciansky_hrad_marec_2015.jpg

2. Čičmany

Čičmany sú obec s unikátnou architektúrou. Zachovali sa drevenice, ktoré sú vyzdobené charakteristickými bielymi ornamentami. Ornamentami žltými a červenými, na bielom podklade, je zase zdobený ľudový odev. Je to obec, ktorá sa nachádza v okrese Žilina, v kotline Strážovských vrchov, takmer pri prameni rieky Rajčianky. Je najvyššie položenou obcou v Žilinskom okrese. Prvé zmienky o nej pochádzajú z roku 1272. Nachádza sa tu tiež národopisná expozícia, kaštieľ a kostol.

Cicmany radenov_dom.jpg

3. Bojnický zámok

Budovali ho v gotickom slohu na travertínovom brale. Do dnešnej podoby ho prestavali v rokoch 1899-1909 Pálffiovci podľa vzoru francúzskych romantických hradov. Nachádza sa v trenčianskom kraji a leží na západnom okraji mesta Bojnice. V interiéroch sú umelecko-historické zbierky a galéria. Pod hradom je travertínová jaskyňa. V neďalekých kúpeľoch sa liečia poruchy pohybového ústrojenstva a nervové choroby. V roku 1970 bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

800px slovakia_bojnice_castle_2004_hires.jpg

4. Strážovské vrchy

Nachádzajú sa na rozhraní západného a stredného Slovenska. Sú chránenou krajinnou oblasťou so vzácnou flórou a faunou. Najvyšším vrchom je Strážov (1213 m). V pohorí sú termálne pramene Bojníc, Trenčianskych a Rajeckých Teplíc, krasové útvary, ako aj obec Čičmany.

Pohľad na pohorie z Vtáčnika

Strazovske_vrchy_from_vtacnik.jpg

5. Kúpele Trenčianske Teplice

Patria medzi najkrajšie na Slovensku. V mineralizovanej, termálnej vode (37-40,2 C) sa liečia choroby pohybového ústrojenstva a nervové choroby. Najstaršia zmienka o minerálnych prameňoch je z roku 1398. V súčasnosti sa okrem termálnej vody využíva široká paleta liečebných metód z oblasti liečebnej rehabilitácie a fyziatrie.

Kupele.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom