Temná legenda o vzniku Diablovej Biblie. Napísal ju samotný diabol?

Zdieľať
Devil_bible_codex_gigas.jpg

Tento masívny a mystický text zo stredoveku je mnohými považovaný za dielo Diabla. Tento tajomný náboženský text so zlou povesťou je uložený v National Library of Sweden v Štokholme.

Codex Gigas je považovaný za najväčší zachovaný stredoveký rukopis na svete. Obsahuje početné kresťanské spisy, vrátane kompletnej verzie Vulgate Bible, ktorá sa neskôr stala oficiálnym latinským prekladom pre katolícku cirkev.

Najzaujímavejší je úvod tejto knihy, na ktorej je hrozivá farebná ilustrácia diabla. Je to kresba, vďaka ktorej kniha dostala svoju prezývku – Diablova Biblia a presvedčila mnohých ľudí, že jej stránky sú prekliate zlovestnou silou čierneho princa.

Historici tvrdia, že tento text vznikol v benediktínskom kláštore v Podlažiciach v Českej republike na začiatku 13. storočia. Kniha je tak veľká, že na jej zdvihnutie treba dve osoby. Kniha má koženú väzbu s kovovým dekorom. Jej názov znamená v latinčine „Obria kniha“.

O jej vzniku existujú legendy. Staroveký príbeh rozpráva o mníchovi zo stredoveku, ktorý bol za porušenie mníšskeho sľubu odsúdený na smrť zamurovaním zaživa. Mních sa snažil vyhnúť tejto krutej smrti a sľúbil, že za jedinú noc napíše knihu, ktorá bude oslavovať kláštor a bude obsahovať všetky ľudské vedomosti. Rád mníchov súhlasil. Ako sa blížila polnoc, mníchovi bolo jasné, že knihu nenapíše bez pomoci, tak sa začal modliť a prosiť o pomoc. Ale namiesto toho, aby sa modlil k Bohu, obrátil svoj zrak a modlitby dole, na padlého anjela Lucifera ponúkajúc mu na výmenu svoju dušu, ak dokončí za neho knihu.

Čierny princ vypočul jeho prosbu a prijal jeho ponuku a s lusknutím jeho prstov s pazúrmi bola masívna kniha hotová. Mních pridal portrét Diabla na celú stranu na znak jeho veľkosti (iná verzia hovorí, že samotný Diabol sa podpísal do knihy autoportrétom).

Rozsiahla analýza rukopisu skutočne potvrdila, že celá obrovská kniha bola napísaná jediným človekom, ktorý sa podpísal ako Hermann Inclusis. Testy ukázali, že jednému človeku by trvalo päť rokov napísať takéto dielo, a to sa nepočítali zložité ilustrácie a ozdobné iluminácie. Je zrejmé, že autor tejto masívnej knihy bol posadnutý vytvoriť skutočné majstrovské dielo a či už to bolo za pomoci svetla alebo tmy, ostane skryté v histórii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom