10 zaujímavých faktov o čínskom školstve

Zdieľať
6371460 en_01210167_0004 1472634276 650 ce44e4a666 1472751455 1.jpg

Život v Číne nie je jednoduchý. Žije tu viac ako 1,5 miliardy ľudí a nemajú žiadne sociálne istoty, takže nemajú žiadnu inú možnosť ako len bojovať a robiť, čo sa dá, aby prežili. No a čínske deti to majú ťažké hneď po nástupe do školy. Čaká tam totiž na ne hneď od začiatku ťažká práca.

Toto sú skúsenosti učiteľky angličtiny, ktorá učila na štyroch rôznych školách v Číne. No a jej porovnanie európskeho školstva s tým čínskym je veľmi zaujímavé.

Veľa čínskych škôl nemá ústredné kúrenie

Ústredným kúrením sa môžu pochváliť zvyčajne len školy na severe krajiny. Učitelia a žiaci v školách, v ktorých sa nekúri, sú tak nútení na vyučovanie sa poriadne naobliekať. Jediným spôsobom kúrenia sú ohrievače a školské uniformy sú v zime tvorené športovými súpravami. Všetky školské priestory sú ohraničené železnými bránami, ktoré sú celý čas zamknuté a otvoria sa až keď majú deti odísť zo školy domov.

Krátke cvičenie niekoľkokrát denne

Školy v Číne praktizujú krátke cvičenia na rozohriatie niekoľkokrát denne. Typické školské ráno sa začína telesnou, potom sa deti dozvedia najnovšie správy a nasleduje vzhliadnutie k štátnej alebo k školskej vlajke. Všetky deti po tretej hodine robia očné cvičenia – stláčajú si určité body na tele a počúvajú relaxačnú hudbu v spojení s inštrukciami učiteľa. Potom okolo druhej hodiny poobede nasleduje ďalšie cvičenie pri hudbe.

http://www.eastnews.ru/pictures/result?phrase=china+pupils&news-pic=1&pic-catId=0&stock-pic=1&archive=en-arch&pic-agencyId=0&search-way=keywords
http://www.eastnews.ru/pictures/result?phrase=china+pupils&news-pic=1&pic-catId=0&stock-pic=1&archive=en-arch&pic-agencyId=0&search-way=keywords

Veľká prestávka trvá hodinu

Veľká prestávka, ktorá zahŕňa aj obed, zvyčajne trvá celú hodinu. Počas prestávky sa deti najedia v jedálni, občas sa ponaháňajú a trochu si pokričia – čiže tak, ako aj u nás. Učitelia vo všetkých školách dostávajú obedy zdarma a vraj sú obedy veľmi chutné. Tradične je to jedno mäsové jedlo, dve zeleninové, ryža a miska polievky. Privátne školy ponúkajú aj ovocie či jogurt. No a zaujímavosťou je, že niektoré základné školy majú zavedený aj čas na zdriemnutie po obede. Zdriemnutie trvá niekoľko minút.

http://eatingasia.typepad.com/eatingasia/2010/05/school-lunch-china-malaysia.html
http://eatingasia.typepad.com/eatingasia/2010/05/school-lunch-china-malaysia.html

Učitelia majú veľký rešpekt

Žiaci oslovujú učiteľov priezviskom a oslovením učiteľ, takže napríklad „učiteľ Zhan“ alebo „učiteľ Xian“. V niektorých školách sa žiaci svojim učiteľom na znak úcty ukláňajú.

Mnoho škôl používa telesné tresty

Učiteľ môže dať žiakovi facku alebo ho udrieť ukazovadlom. Čím je škola jednoduchšia a vzdialenejšia od veľkých miest, tým viac sa tam telesné tresty používajú.

V každej triede visí zoznam študentov podľa ich študijných úspechov

Známky sú od A do F, pričom A je najlepšie a F je neuspokojivé, čiže pod 59%. Súčasťou hodnotenia je aj hodnotenie za správanie. Rebríček študentov sa aktualizuje každý deň a je umiestnený na dostatočne viditeľnom mieste.

http://www.eastnews.ru/pictures/picture/id/11269421/i/0/t/0
http://www.eastnews.ru/pictures/picture/id/11269421/i/0/t/0

Čínski študenti sa učia viac ako desať hodín denne

Vyučovanie sa začína o ôsmej ráno a končí okolo tretej-štvrtej popoludní. Po škole idú deti domov a robia si svoje nekonečné domáce úlohy až do večera, teda do nejakej deviatej večer. Vo veľkých mestách chodia deti na rôzne krúžky, do športových klubov a to nielen po škole aj cez víkendy. Konkurencia je vysoká a deti medzi sebou súťažia už od útleho veku.

http://www.eastnews.ru/pictures/picture/id/24793121/i/87/t/127
http://www.eastnews.ru/pictures/picture/id/24793121/i/87/t/127

Školy sa delia na štátne a súkromné

Cena štúdia na súkromnej škole je okolo 1000 dolárov mesačne za jedného žiaka. Stupeň kvality výučby je však v porovnaní so štátnymi školami vyšší. Na súkormných školách sa dbá o učenie cudzích jazykov a denne tu žiaci majú aj dve či tri hodiny angličtiny.

Systém učenia je postavený na doslovnom memorovaní

Deti sedia v laviciach a učitelia od nich vyžadujú, aby automaticky opakovali po nich to, čo im povedia bez toho, že by sa väčšina z nich zaujímala o to, či deti rozumejú tomu, čo hovoria.

https://www.facebook.com/pipenko?fref=nf
https://www.facebook.com/pipenko?fref=nf

Deti sa učia kung-fu

Deti z chudobných rodín, ktoré nechcú študovať alebo sú drzé, sú vyhodené z bežných základných škôl a učia sa v kung-fu školách. Trénujú od rána do večera a keď majú dosť šťastia, získajú aspoň základné vzdelanie – teda naučia sa písať a čítať, čo pri pohľade na čínsky jazyk nie je nič jednoduché. No a telesné tresty v kung-fu školách nie sú ničím výnimočným.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom