Bolo potopenie Titanicu predpovedané? Kniha, ktorá opisovala tragédiu o 14 rokov skôr!

Zdieľať
Titanicvstitantitulna.jpg

V roku 1898 napísal Morgan Robertson svoju krátku novelu s názvom „Futility“, čo v preklade znamená márnosť. Príbeh knihy rozpráva o ceste „Titanu“, parníka, plaviaceho sa naprieč severným Atlantickým oceánom, kde narazí na ľadovec a následne sa potopí. O štrnásť rokov neskôr sa na more vyplaví parník RMS Titanic, ktorý taktiež narazí na ľadovec v severnom Atlantickom oceáne, kde sa aj potopí. Medzi skutočným a fiktívnym príbehom leží oveľa viac spojitostí, ako je len podobne meno a oblasť nehody. Naozaj novela „Futility“ predpovedala jednu z najväčších námorných katastrof v histórii ľudstva?

Ďalšia nepotopiteľná loď?

Počas aprílovej noci viac ako storočie dozadu sa obrovský lodný parník vybral na cestu naprieč celým oceánom. Táto nepotopiteľná loď bola najväčšou svojho druhu, ktorá bola kedy skonštruovaná, no napriek tomu ju neminula tragédia.

Počas noci, keď pravobok tejto obrovskej lode narazil na obrovský ľadovec, sa začalo celé plavidlo potápať, a to z dôvodu prederaveného trupu. Voda sa začala prelievať do podpalubia a ľuďom nezostávalo nič iné, ako sa vyškrabať do záchranných člnov.

Http://maxpixel.freegreatpicture.com/Solar Sea Water Iceberg Nature Mirroring 471549

Nanešťastie nebolo dodržaných niekoľko bezpečnostných požiadaviek. Konštruktéri a majitelia lode si boli až príliš istí jej nepotopiteľnosťou. Na lodi sa nachádzala menej ako polovica záchranných člnov, potrebných na pokrytie všetkých prítomných pasažierov a členov posádky. Viac ako polovica týchto ľudí stratila svoj život na potápajúcej sa lodi a v ľadovom oceáne.

Znie vám to povedome? Reč však nie je o Titanicu. Udalosti, ktoré sme vám práve opísali sa odohrali v knihe Morgana Robertsona, ktorá bola prvýkrát publikovaná v roku 1898 a ktorá rozpráva príbeh najväčšej párnej lode.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:RMS_Titanic_3.jpg

Titan vs Titanic

Ako už bolo spomínané, príbeh lode Titan je veľmi podobný príbehu skutočnej lode RMS Titanic. Titanic bola najväčšou dopravnou loďou na svete, ktorá narazila na ľadovec a potopila sa nad ránom 15. apríla 1912, celých 14 rokov po publikovaní knihy „Futility“.

Https://en.wikipedia.org/wiki/File:Titanic_wreck_bow.jpg

Pýtate sa, v čom všetkom sa príbehy zhodujú? Obe lode cestovali podobnou rýchlosťou (Titanic 22,5 uzlov, Titan 25 uzlov), obe boli dlhé zhruba 240 metrov, obe mali približne rovnakú kapacitu pre pasažierov a posádku (cca. 3000 osôb), obe mali menej ako polovicu potrebných záchranných člnov, obe boli pokladané za nepotopiteľné lode, obe boli zasiahnuté ľadovcom na pravoboku, obe sa potopili okolo 400 míľ od Newfoundland a pri oboch katastrofách zahynula viac ako polovicu pasažierov a posádky. A samozrejme, ich mená si boli naozaj veľmi podobné.

800px titanic_wreck_bow.jpg

S potopením lode Titanic sa vydavateľ knihy snažil zarobiť ďalšie peniaze, preto upravil obálku knihy a taktiež bol k názvu pridaný podtitul „The Wreck of the Titan“.

Titanian

Stále sa vám to zdá málo divné? V roku 1935 sa cez severný Atlantický oceán plavila ďalšia loď, Titanian. Keď sa strážnik William Reeves, pozorujúci okolie v lodnej vyhliadke, vystrašil hustnúcou hmlou, kvôli ktorej nič nevidel, spanikáril a spustil alarm. Titanian čoskoro úplne zastavil, no nie skôr, než narazil na ľadovec.

Http://maxpixel.freegreatpicture.com/Reflection Ocean Water Sea Night Blue Dark 1081971

Poškodenie však našťastie nebolo príliš veľké. K miestu museli byť privolané ľadoborce z Newfoundland, ktoré loď Titanian vyslobodili z ľadového zovretia. Nezdá sa vám nanajvýš podivné, že všetky tri lode s podobnými menami narazili na ľadovec na rovnakom mieste?

Chcete posledný záhadný detail? William Reeves, muž ktorý zachránil Titanian spustením alarmu sa narodil 15. apríla 1912. V deň, keď sa potopila loď RMS Titanic.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom