Colorado Street Bridge - most samovrahov, na ktorom straší niekoľko prízrakov

Zdieľať
Coloradostreetbridgetitulna.jpg

Most Colorado Street Bridge, postavený v roku 1913, svojou majestátnosťou nadchýnal všetkých cestovateľov, ktorí ním prechádzali. Čoskoro sa však čosi zmenilo a most začal získavať pomerne zlovestnú povesť. Jeho 45-metrová výška bola dokonalým spôsobom, ako spáchať samovraždu. A presne to začali ľudia robiť. Už v prvom desaťročí od jeho výstavby ho začali ľudia prezývať „Most samovrahov“ a ako to už býva zvykom, okolím sa začali šíriť legendy, že na moste strašia nepokojné duše tých, ktorí sa rozhodli skoncovať so životom.

Tento nádherný betónový most o dĺžke 450 metrov sa tiahne ponad Arroyo Seco, hlboký kaňon, spájajúci hory Gabriel Mountains a rieku Los Angeles River, do ktorej privádza vodu z prechodného prameňa sezónnej rieky Arroyo Seco. Aj kvôli tomu je most častokrát zle označovaný ako „Arroyo Seco Bridge“.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Colorado_Street_Bridge.jpg

Pred tým, než bol Colorado Street Bridge postavený, bol prechod cez kaňon Arroyo Seco extrémne náročný. Kone a vozy museli schádzať východným svahom, prechádzať rieku malým mostom a následne sa dostať naspäť hore nepriaznivým terénom.

Prvá tragédia sa na moste stala ešte predtým, než bola výstavba dokončená. Jeden z robotníkov, ktorí na moste pracovali, údajne padol do rýchloschnúceho betónu, pričom sa mu doň zaborila hlava. Kolegom sa ho už nepodarilo zachrániť a jeho telo zostalo ležať v betóne. Jeho duch je len jeden z mnohých prízrakov, ktorí údajne na „Moste samovrahov“ strašia.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Area_under_the_Colorado_Street_Bridge_in_Pasadena,_Los_Angeles,_California._32.jpg

Prvá zo samovrážd sa odohrala 16. novembra 1919, za ňou však nasledovalo mnoho ďalších, a to najmä počas Veľkej hospodárskej krízy (nazývanej taktiež „Veľká depresia“). V priebehu rokov sa počet samovrahov, ktorí sa rozhodli skočiť do 45 metrov hlbokej priepasti kaňona Arroyo Seco, zvýšil na číslo 100. Spomedzi všetkých týchto samovrážd sa stal známym aj kontroverzný prípad, keď 1. mája 1937 matka, pred tým, ako zabila seba, hodila z mosta svoje bábätko. Matka zomrela, no bábätko akoby zázrakom prežilo, pretože ho matka (nechtiac) hodila do koruny stromu, odkiaľ bolo dieťa neskôr zachránené.

Https://www.flickr.com/photos/thadz/26784349015

V osemdesiatych rokoch bol most tak schátralý, až z neho začali odpadávať celé kusy betónu. Po zemetrasení Loma Prieta v roku 1989, bol Colorado Street Bridge uzatvorený, no vďaka štátnej dotácii sa ho podarilo opraviť do pôvodného stavu aj so všetkými okrasnými detailmi a v roku 1993 bol znova otvorený. Na jeho okraje dokonca pridali zábradlie proti samovraždám. Aj keď sa počet samovrážd v priebehu rokov znížil, prezývka „Most samovrahov“ a legendy o duchoch tejto majstrovskej stavbe zostali.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pasadena_Colorado_Street_Bridge_2005(b).jpg

Podľa svedectiev má na moste, ale aj v samotnom kaňone, kde skončilo množstvo tiel, strašiť niekoľko prízrakov. Niektorí počuli z priepasti prichádzať nevysvetliteľný plač. Jedno z hlásení hovorí o mrazivo vyzerajúcom mužovi, s okrúhlymi okuliarmi na očiach, ktorý sa prechádza po moste. Ďalší svedkovia zase vravia o žene v dlhých vejúcich šatách, ktorá stoji na okraji mostu a mizne, vrhajúc sa do priepasti.

V kaňone boli taktiež videní rôzni duchovia, prechádzajúci sa po vode, či množstvo rôznych nevysvetliteľných zvukov. Na mieste údajne cítiť silný pocit úzkosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom