Imposter syndróm a ako svoje obete afektuje v bežnom živote

Zdieľať
syndróm

Mali ste niekedy pocit, že si nezaslúžite chválu a výsledky, ktoré sa vám dostávajú? Ako keby ste všetko získali obyčajnou náhodou a vy na úspechu nemali skoro žiadny podiel. Ak tomu tak je, je možné, že patríte k jedným z ľudí trpiacich tzv. imposter syndrómom (preložené ako syndróm podvodníka). Predstavuje to neschopnosť jedinca uvedomiť si svoje kvality a všetko pripočítať šťastiu. Takí ľudia žijú v neustálom strachu, že jedného dňa ostatným dôjde, že v skutočnosti nič nevedia a budú ich za to nenávidieť. Sú natoľko presvedčení, že im život všetko servíruje na striebornom podnose a pritom oni si to rozhodne nezaslúžia, že môže dôjsť až do fázy úplného vyhorenia. A nepomôže ani vyjadrenie obdivu alebo ukážka rešpektu, lebo v tom mieste pochvaly uvidí ľútosť. Aj keby ste ich vychvaľovali až do nebies, budú si myslieť, že ich len ľutujete, zatiaľ čo pri najmenšom vyjadrení pochybenia úplne stratia hlavu. Berú to ako osobné zlyhanie a dôkaz, že ste odhalili, ako sú v skutočnosti nemožní.

Ako sa to môže prejavovať a čím je syndróm spôsobený?

Nie je to genetická porucha ani vrodená vada, častokrát k prepuknutiu problému prispieva najmä okolie. Rodičia, ktorí nakladajú príliš vysoké očakávania, alebo napríklad výnimočne bystrí spolužiaci, s ktorými sa človek neustále porovnáva. Je však päť osobnostných rysov, ktoré k prepuknutiu imposter syndrómu silne napomáhajú. Medzi ne patria:

  • Perfekcionista. Nikdy nie je dostatočne spokojný s kvalitou odvedenej práce.
  • Prirodzený génius. Stanovuje si nereálne ciele, pretože je presvedčený, že so svojimi predispozíciami musí zvládnuť všetko.
  • Superhrdina. Chce byť perfektným partnerom, kamarátom i zamestnancom, a keď sa mu to nedarí balansovať, cíti sa úplne neschopne.
  • Sólista. Odmieta si povedať o pomoc a berie to ako vyjadrenie slabosti a zlyhania.
  • Expert. Musí všetkému dokonale porozumieť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom