Ľudia fotografke vraveli, že príliš používa photoshop. Toto bola jej odpoveď a originál fotografie!

Zdieľať
Foto.jpg

Lilia Alvarado je profesionálna fotografka, ktorá ako väčšina z jej konkurentov zverejňuje svoje výtvory na Instagrame.

„Nedávno som zdieľala fotografiu na Instagrame, na ktorú som veľmi hrdá. Reakcie boli rôzne. Od veľmi pozitívnych, až po tie, ktoré popierajú názov „fotografia“ a nazývajú ju „počítačová grafika“. To ma zaskočilo. Chápu ľudia vôbec koncept fotografie? A prečo sú tak zásadne proti manipulácii s fotkami?“

Foto1 6.jpg

„Stala som sa vášnivou fotografkou po tom, ako sa mi narodili dcéry Annabella a Juliette. Práve tie ma inšpirujú každý deň v mojej práci. Prostredníctvom fotografie sa snažím vstúpiť do sveta svojich dvoch detí, zachytiť všetky detské nálady a znovu vytvoriť tieto čarovné chvíle. A práve pomocou fotografických nástrojov sa mi najviac približuje táto vízia. Photoshop je len jedným z týchto nástrojov.“

Foto2 6.jpg

„Fotografia bola vynájdená pred viac ako 180 rokmi, ale práve s pomerne nedávnym vynálezom softvéru na digitálnu úpravu sa manipulácia s obrázkami stala predmetom populárnej diskusie. Naozaj to však poukazuje na náš nedostatok povedomia o histórii fotografie. Manipulácia s obrázkami sa nezačala aplikáciou Photoshop. V skutočnosti je to len nevyhnutná súčasť toho, čo robia fotografi.“

Foto3 5.jpg

„Ako som skúmala históriu o niečo hlbšie, uvedomila som si, že umeleckí a spravodajskí fotografi manipulovali s fotografiami od prvých dní fotografovania. Takže argument, že konkrétny obrázok je niečo menej ako fotografia, pretože bol retušovaný, sa mi nezdá byť presvedčivým. Ak by sme začali vylučovať retušované obrázky z kategórie fotografií, nebola by na svete ani jedna fotografia.“

Foto4 5.jpg

„Od vyhotovenia fotografie je jej manipulácia s obrazom kľúčovou súčasťou. Fotografi z 19. storočia ju radi nazývali „odstraňovaním nedokonalostí“ zo záberu a urobili to tak, že maľovali priamo na negatívne sklenené tabule. Niekedy akoby bola celá osoba „vymaľovaná“. Okrem toho v tmavej miestnosti kombinovali viacero snímok a pridali do svojich fotografií dramatické prvky.“

Foto5 5.jpg

„Podobne aj väčšina nových fotografií vyrobená v priebehu minulého storočia bola do určitej miery orezaná, vyblednutá, spálená a dokonca maľovaná. Fotografi to robili, aby lepšie ilustrovali príbeh na papieri. Dokonca aj snímky v rodinnom albume sa líšia v závislosti od použitého filmu, použitých chemikálií a farieb. Väčšina fotiek určite nie je len neutrálnych, ne-manipulovaných útržkov reálneho sveta. Sú skôr reálnym príbehom rozprávaným krásnym spôsobom.“

Foto6 5.jpg

„Manipulácia s obrazom bola vždy súčasťou filmovej tvorby. Skutočnosť, že obrázky upravujem pomocou softvéru, na nich nič nemení. V každom prípade sa to zásadne nelíši od toho, čo ľudia robili v tmavej miestnosti pred sto rokmi.“

Foto7 5.jpg
Foto8 4.jpg
Foto9 4.jpg
Foto10 4.jpg
Foto11 3.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom