Máte pocit, že to preháňate s alkoholom? Tu sú naše rady, ako prestať piť pivo aj iný alkohol

Zdieľať
Opitý muž, alkoholik.
S alkoholizmom sa dá bojovať. pixabay.com

Alkoholizmus je dnes veľmi rozšíreným ochorením. Ako každá ťažká závislosť, aj tá na alkohole sa začína pomaly a dlhý čas trvá kým sa alkoholik nadobro vylieči, často býva liečba aj neúspešná. To, že si dáte raz za čas jeden pohár piva, či dva deci vína neznamená, že ste závislý na alkohole. Samozrejme, tu platí ešte viac, že všetko treba s mierou. Avšak niekedy aj nevinné popíjanie môže spustiť ťažkú závislosť na alkohole.

Alkohol a jeho nepriaznivé účinky

V prvom rade treba upozorniť, že konzumácia alkoholu je zakázaná deťom a mladším ako osemnásť rokov. Toto upozornenie či zákaz nie je len nejakým výmyslom, ale má svoje opodstatnenie. Alkoholizmus u mladistvých je veľkým problémom a stretávame sa s ním aj na Slovensku. Nadmerné užívanie a pitie alkoholu môže viesť k závažným psychickým a fyzickým problémom, ktoré sa končia tragicky.

Ak je človek alkoholik a trpí alkoholizmom, tak to má zlé účinky nie len na neho, ale i na jeho sociálny život a hlavne veľmi zlý vplyv na rodinu a priateľov. Ale ako donútiť alkoholika prestať piť? Ľudia, ktorí holdujú nadmernému pitiu alkoholu a trpia alkoholizmom si často nedokážu poradiť sami. Čo hrozí alkoholikovi, ak mu nepomôžeme?

Človek spútaný alkoholom.
Alkoholizmus je veľmi závažný problém. pixabay.com
  • závažné ochorenie pečene,
  • infarkt a mŕtvica,
  • sklony k samovražde,
  • narušenie sociálnych vzťahov,
  • alkoholické delírium a alkoholická demencia.

Dôsledky môžu byť veľmi závažné a nezvratné. Aj alkoholizmus sa dá liečiť, a to pomocou celkovej abstinencie sprevádzanej liekmi, ktoré určí odborný lekár. Ak je niekto alkoholik, je veľmi ťažké sa zbaviť tejto závislosti, preto je nevyhnutné takéhoto človeka dostať na protialkoholické liečenie. Často v blízkosti máme osobu, o ktorej netušíme, že sa potýka s týmto závažným problémom a ochorením. Závislosť na alkohole sa buduje postupne a často tomu nevenujeme veľa pozornosti, až kým sa neprejavia nasledovné príznaky. Príznaky u alkoholika:

  • potreba neustáleho popíjania alkoholu,
  • užívanie nadmerného množstva alkoholu,
  • strata sebakontroly a neschopnosť prestať piť alkohol,
  • abstinenčné príznaky, triaška, nutkanie napiť sa alkoholu,
  • neschopnosť dostať sa do opitého stavu.
Čapované pivo.
Jeden pohár piva či vína občas a v malom množstve neuškodí. pixabay.com

Fázy a prejavy alkohlizmu

Alkohol nie je dnes neznámou ani pre mladých ľudí. Často sa k alkoholu dostanú pomocou priateľov. V počiatočnej fáze sa s alkoholom zoznamujete, to sú tie prvé kroky, ktoré vedú k pitiu a ochutnaniu alkoholických nápojov. Ak si doprajete isté množstvo, tak sa neskôr dostanú žiadúce účinky v podobe uvoľnenie, odvahy a dobrej nálady. Neskôr to vedie k ďalšiemu užívaniu alkoholu, ale tu si telo pomaly vytvorí akúsi odolnosť a príjemné stavy sa nedostavia, čo vedie k užitiu ešte väčšieho množstva.

V druhej fáze ide skôr o nejakú rutinu, pravidelnosť. Človeka nezaujíma príčina popíjania a ani dôvod. Nečaká žiadne extrémne pozitívne účinky a rôzne nálady, ktoré prichádzajú. Takémuto človekovi ide len o to, aby sa čo najrýchlejšie opil. Vtedy častejšie ide skôr o rýchle opitie, čo znamená, že si dopraje v krátkom čase jeden pohárik za druhým. Popíjanie je pravidelné, aspoň každý týždeň.

Posledné dve fázy sú skoro rovnaké. Tu už nejde o nejaký útek z reality, alebo snaženie o opitosť. V týchto fázach ide o neprekonateľné nutkanie napiť sa. Ľudia, ktorí sú v tejto fáze sú už alkoholikmi. Nezaujíma ich druh alkoholu, príčina pitia a nič podobné, napijú sa, pretože musia. Posledná fáza je veľmi nebezpečná a je sprevádzaná ťažkými zdravotnými problémami. V poslednej fáze dochádza k sociálnemu vyčleneniu, k strate rodiny a iných sociálnych vzťahov. Ľudia kvôli alkoholu trpia depresiami, návalmi agresivity a často končia na ulici.

Alkoholici, ktorí skončili na ulici.
Alkoholizmus má niekoľko fáz. pixabay.com

Rady a tipy, ako prestať piť alkohol

Je dôležité si uvedomiť, že jeden pohár vína, či piva raz za mesiac či týždeň z vás ešte nerobí alkoholika. Mnoho zdrojov vraví, že raz za čas deci vína je prospieva nášmu zdraviu. Červené víno obsahuje prospešné látky, ktoré pomáhajú nášmu kardiovaskulárnemu systému.

Je rozdiel medzi ľuďmi, ktorí si doprajú občas pohár kvalitného alkoholu k večeri či vonku s priateľmi a tými, ktorí majú nutkanie stále popíjať a nezáleží na príležitosti, alkohole a ani časti dňa. Sú však aj takí, ktorí sa alkoholu vyhýbajú a dobrovoľne si nedoprajú ani za pohárik. Ak aj vy sa snažíte prestať či obmedziť alkohol, pomôžu vám naše tipy a radky, ako prestať piť pivo, víno a celkovo ako prestať piť alkohol.

  1. Neželané účinky.Treba si uvedomiť, že nadmerné množstvo alkoholu môže na druhý deň vyvolať silnú a známu „opicu“, ktorá vám rozhádže celý deň.
  2. Doprajte si spánok a oddych, aby ste neboli neskôr unavení a nechceli sa posilniť pohárom piva či vína, ale i niečoho tvrdého.
  3. Dobrá nálada! Dobrú náladu je ťažké si udržať, ale ak sa snažíte zahnať zlé myšlienky pomocou alkoholu, tak si uvedomte, že aj toto riešenie je len dočasné.
  4. Buďte spokojní! Hovoríte si, ako? Dobrým začiatkom je skvelá práca, ktorá vás bude baviť, rodina a priatelia, ktorí vás budú podporovať.
  5. Cvičte a hýbte sa. Zbavte sa stresu pomocou pohybu, zájdite na prechádzku, choďte na bicykel, alebo si choďte zabehať či zaplávať.
Pitie piva na pláži.
Buďte spokojní sami so sebou, to je správny krok k tomu, aby ste prestali s pitím alkoholu. pixabay.com

Ak ste sa rozhodli sami prestať s alkoholom, alebo ho aspoň obmedziť, tak vám tieto rady určite pomôžu. Ako pri všetkom, aj pri tomto je dôležité, udržať si dobrú náladu a odhodlanie vytrvať. V prípade, že sa chystáte na nejakú párty či oslavu, môžete byť šoférom a bude ľahšie si nevypiť. :)

Ak si myslíte, že je vo vašej blízkosti človek, ktorý trpí alkoholizmom, vyhľadajte odbornú pomoc!

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom