Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Modelka dokazuje, že rovnaké plavky môžu vyzerať rovnako krásne na žene s konfekčnou veľkosťou S aj XXL

Modelka.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com

Pre niekoho môže byť nosenie plaviek dosť stresujúce vzhľadom na jeho postavu. Jedná sa väčšinou o ženy, ktorým chce táto modelka ukázať, že to tak vôbec nemusí byť. 

Mnoho ľudí a ďalších kritikov nám každoročne odporúča, aké plavky sa nám hodia k postave, a akým by sme sa naopak mali vyhýbať a podobne. Pre niektoré ženy môže byť nosenie plaviek zraniteľným okamihom, keďže sa hanbia za svoju postavu. Modelka XXL však upozorňuje na to, že všetky ženy sú krásne.

Oh man! So I think it's time to post a bikini photo! So I wore this suit from @fashionnovacurve At the @everybodydeserveslove_ Beach event. ✨ ••• When I received this in the mail, I was absolutely terrified to put it on. I was even more terrified to wear it in front of the 130 people that showed up to the event. ✨ ••• I never put on a bathing suit that had more little strings or less fabric then this one. I was so worried about my fat rolling over the strings and what everybody was going to think when they saw my jiggly self wearing this but I didn't it anyways. ✨ ••• I'm learning that my body doesn't have to be perfect for me to love it. I am also learning that other people don't have to love my body in order for me to love it. ✨ ••• This suit forced me to reach another level of confidence because I stepped outside of my comfort zone and just owned it! ?? • • • • @fashionnovacurve Use "xoalexaxo" to save some $$! • • • #everyBODYdeservesLOVE #plussize #plussizeclothes #plussizemodels #sexy #purebodylove #bodypositivity #curvywoman #bikinibody #celebratemysize #selfconfidence #losangeles #fashion #visiblyplussize #body4me #tattoos #huffpostgram #effyourbeautystandards #alexaphelece #thickthighs #styleandcurvemag #curvemodel #fullfiguredfashion #thesecurves #bodylove @coaldiamondenterprise

A post shared by Alexa Phelece (@alexaphelece) on

Plnoštíhla modelka Alexa Phelece sa rozhodla konfrontovať túto situáciu záberom, ktorý poukazuje na to, že všetky ženy sú krásne. Porovnala plavky na modelke s konfekčnou veľkosťou S a tie isté plavky na sebe, pričom jej veľkosť bola XXL. Je toho názoru, že všetky ženy sú krásne bez ohľadu na farbu pleti alebo konfekčnú veľkosť.

So here we have two girls in the same swimsuit. Let me just point out a few things. ~~~ Differences: One girl is in size Sm (I looked online) and one is in 3x- different skin colors – one may be considered privileged- one is more commonly seen as healthy based on size – one is more commonly recognized as beautiful on tv or media. ~~ Similarities: Both are models – both are wearing the same swimsuit – LETS NOT FORGET: ~~ BOTH are beautiful – BOTH should be treated equally – both should be able to love their bodies – BOTH should be judged on the content of their character NOT their skin color and definitely NOT their size – Both women are equally capable and worthy. ~~ Let's not forget that. Don't let the news, the media, the fashion industry, your family, or anyone else tell you other wise. Diversity is what makes this world beautiful. Embrace it.

A post shared by Alexa Phelece (@alexaphelece) on

Tieto dve ženy majú niečo spoločné: „Obidve sú modelky, obe majú oblečené rovnaké plavky, a samozrejme, obe sú rovnako krásne. Ľudia by sa mali k obom správať rovnako, obe ženy by mali svoje telo milovať rovnako a mali by byť posudzované podľa ich charakteru a nie konfekčnej veľkosti alebo farby pleti. Obe ženy sú rovnako schopné a čestné“, povedala Alexa.

Today I went out to the New York City streets and spread a message that I believe full heartedly; @everybodydeserveslove_ . I didn't really have a plan on how I was going to do it but I knew I wanted to head out there with my squad spread self-love, and body positivity to as many people as I could! Thanks to @superdavemedia @emilybaylee @iamoliviagolden @keystanaya and @jerrbul we connected with so many people and spread the much NEEDED message that #everybodydeserveslove !! ???? The reaction from everyone was so powerful and I personally feel so fulfilled. I feel like encouraging people to love themselves & others is truly my purpose on this Earth. ??Thank so much to everyone who follows my other page @everybodydeserveslove_ and supports my campaign! These jumpers, hats and other #EBDL gear can all be found on the website! All proceeds go towards educating individuals on body positivity, mental health and overall self-love! ❤️Www.everybodydeserveslove.org ❤️ #everybodydeserveslove #selfconfidence #loveyourself #mentalhealth #bodyconfidence #bodypositivity #bodylove #bopowarrior #plussize #beautyoverstandards #beauty #inspire #newyork #newyorkcity #beyourself #nyc #hope #blacklivesmatter #spreadlove #goodvibes

A post shared by Alexa Phelece (@alexaphelece) on

„Nedovoľte, aby vám to správy, médiá, módny priemysel, vaša rodina alebo niekto iný povedal inak,“ pokračovala. „Rozmanitosť je to, čo robí tento svet krásnym.“

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Autor: NikaDátum 7. septembra 2017Zdroj thestir.cafemom.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme , ,

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies