Neviete v noci dobre zaspať? Môže to byť spôsobené jednou z týchto 12 vecí

Zdieľať
T collage.jpg

Pravidelný nedostatok spánku spôsobuje, že sme cez deň nervózni, vyčerpaní, nevýkonní a má za následok aj priberanie na váhe. Stáva sa vám, že nemôžete v noci zaspať? Možno to je spôsobené týmito prekvapivými príčinami.

1. Nevhodná teplota

Možno si neviete predstaviť zaspávať v chladnej miestnosti a izbu, v ktorej spíte, si v zime poriadne vykúrite. To môže spôsobiť, že váš spánok nebude kvalitný, pretože teplota v spálni by mala byť v rozpätí 16 až 22 stupňov.

Woman 2197947_640.jpg
pixabay

2. Cvičenie

Cvičenie je fajn, no nie je vhodné, aby ste cvičili menej ako tri hodiny predtým, ako idete spať. Fyzická aktivita totiž stimuluje nervový systém a môže potrvať niekoľko hodín, kým sa opäť upokojí a vy sa dostanete do tej správnej hladiny.

Cvicenie.jpg
pixabay

3. Nemáte pravidelný režim

Aby ste si plnohodnotne oddýchli, vaše telo potrebuje dostatok času. Ak máte cez týždeň nedostatok spánku, nie je možné to „dohnať“ vyspávaním cez víkend. Preto by ste mali ísť do postele približne v rovnakom čase každú noc.

budik

4. Máte tmu?

Kvalitu vášho spánku môže znižovať aj to, že v spálni nemáte dostatočnú tmu. Zatiahnite závesy a povypínajte všetky elektrické zariadenia, aby ste mali v izbe tmu.

Bed 1836316_640.jpg
pixabay

5. Zvuky

Akýkoľvek zvuk narušuje váš spánok. Môžu to byť autá, ktoré jazdia pod vaším oknom alebo bezohľadní susedia. Nie vždy je možné sa zvukom vyhnúť, no skúste používať štuple do uší.

White 2565766_640.jpg
pixabay

6. Posteľ je na spanie a nie na prácu

Mnoho ľudí používa posteľ nielen na spánok, ale aj na prácu, či učenie. A aj to negatíve ovplyvňuje kvalitu spánku. Preto prácu nechajte za dverami spálne.

Woman sitting on bed, working on laptop, calling. Home office.
thinkstock

7. Kofeín

Je známe, že kofeín nás povzbudzuje a udržuje nás bdelých. Preto by ste niekoľko hodín pred spaním nemali piť a jesť nič s obsahom kofeínu. Nezabúdajte však na to, že okrem kávy ho nájdete aj v zelenom čaji či čokoláde.

Coffee break 1291381_640.jpg

8. Uspite sa

Mnohí z nás idú do postele bez toho, aby sa im chcelo spať a akosi dúfajú, že spánok príde sám. On však nepríde. Ak po 20 minútach v posteli neviete zaspať, vstaňte a začnite si čítať knihu alebo časopis (nie na notebooku) alebo urobte niečo, pri čom sa zrelaxujete.

Reading In Bed
thinkstock

9. Alkohol

Hoci alkohol vás uspí, negatívne ovplyvňuje kvalitu spánku a po prebudení budete unavení a nebudete sa cítiť oddýchnuto. Ak pijete, vyhnite sa alkoholu dve hodiny pred spánkom.

drink-620359_640

10. Upokojte myseľ

Často v posteli rozmýšľame nad problémami, s ktorými sme sa počas dňa stretli, čo má výrazný vplyv na kvalitu spánku. Samozrejme, negatívne. Skúste si predtým, ako pôjdete spať, vyčistiť hlavu. Možno vám pomôže 5-minútová meditácia, prípadne skúste vymenovávať názvy krajín začínajúcich na rovnaké písmeno.

Nespavost.jpg

11. Zaveďte si rituál

Absencia rituálov pred spaním môže spôsobiť, že sa v noci dobre nevyspíte. Zaveďte nejaké rituály, ktoré vás pripravia na pokojný spánok. Doprajte si príjemnú sprchu s upokojujúcim vonným olejom, napríklad levanduľovým, alebo si pustite relaxačnú hudbu.

Shower head with water drops falling on a bathroom

12. Poloha spánku

Ak spíte s partnerom, neprispôsobujte sa tomu, aby sa on cítil pohodlne. V prvom rade sa musíte pohodlne cítiť vy.

The young girl the teenager and a dog
www.thinkstockphotos.com and sleep/f=CPIHVX/p=5/s=DynamicRank

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom