Prekvapivé fakty o Halloweenskych domoch hrôzy

Zdieľať
Haunted house actors.jpg

V rámci blížiaceho sa Halloweenu začína aj sezóna Domov hrôzy. Tento strašidelný zážitok, ktorý môžete zažiť s priateľmi a desivé atrakcie, sa stali každoročnou základňou pre mnohých, ktorí oslavujú All Hallow´s Eve. Keď ale vojdete do tejto populárnej atrakcie, asi sa nezamýšľate, čo všetko stojí za týmto šikovným magnetom na peniaze.

V USA sú Domy hrôzy veľmi rozšírené

Nedávny odhad naznačil, že po celých Spojených Štátoch je viac ako 2700 strašidelných atrakcií. Jedna z majiteliek takéhoto domu hovorí: „ Existuje niečo, čo robí ľudí závislými na tom, aby sa báli v bezpečnom prostredí.“ Mnohí ľudia pripisujú nárast popularity tohto druhu zábavy technologickému pokroku a výrobnej hodnote celého zážitku. Aj v tomto obore treba ísť s dobou a kým kedysi ľuďom stačila 10-minútová jazda Domom hrôzy, dnes hľadajú desivú atrakciu na celý večer a noc.

Haunted house actors.jpg

Miliónový biznis

Ak vie človek podnikať a vedie túto atrakciu správne, ide o niečo veľmi výnosné a lukratívne. Podľa prieskumu z roku 2013 až 20% Američanov plánovalo Halloween stráviť v nejakom strašidelnom Dome hrôzy. Veľké atrakcie môžu tak len počas obdobia Halloweenu zarobiť 2-3 milión dolárov.

Haunted house patrons.jpg

Extrémne Domy

Zatiaľ čo predošlé roky sa Domy hrôzy spoliehali na falošnú krv a tzv. „jump scares“, nová generácia má za cieľ zvýšiť faktor strachu na extrémne výšky. V New Yorku je McKamey Manor, známy ako „najdrahší strašidelný dom na svete“, kde návštevníci jedia zvláštne veci a posúvajú a porušujú svoje osobné hranice. Čakací zoznam obsahuje 27000 ľudí bažiacich po strachu. Musia mať však potvrdenie od lekára, podpísaný informovaný súhlas, aby sa vôbec dostali dnu. Sociologička Dr. Margee Kerrová, ktorá pomohla navrhnúť strašidelný dom The Basement v Pittsburghu, robila predtým prieskumy, aby zistila, čo návštevníci chcú. „Veľa návštevníkov chce niečo intenzívnejšie a zaujímavejšie, až extrémne.“ Preto sú v tomto strašidelnom dome nahí účinkujúci, ktorí napádajú osobný priestor návštevníkov, využívajú fyzický kontakt a to až do takej miery, že ľuďom olizujú krk.

Istock 174922552.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom