TOP 5 geografických failov - Slovensko zaberá prvé priečky!

Zdieľať
Globe 1311758_1920.jpg

Svet je veľmi veľký na to, aby sme o ňom vedeli všetko. Neustály pohyb hraníc niektorých štátov môže spôsobovať problém udržať si krok s aktuálnou geografiou. Na rozdiel od týchto krajín sú tu však krajiny, ktoré sa dlhodobo nemenia, no napriek tomu je ich geografická poloha či existencia vôbec pre množstvo ľudí veľkou neznámou.

Tu je malá ukážka toho, ako sa ľudia dokážu „zmýliť“:

5. Používatelia Twitteru si pomýlili Česko s Čečenskom

Europe 851499_640.jpg
https://pixabay.com Foto: pixabay.com

15. apríla 2013 vybuchli v cieli na Bostonskom maratóne dve bomby, ktoré zabili troch a zranili viac ako 250 ľudí. Podozrivými bola dvojica mužov z Čečenska. Pochopiteľne tisíce naštvaných Američanov sa vybralo na Twitter ventilovať svoj hnev… avšak proti úplne nevinnému Česku. Česká republika je pritom situovaná viac ako 3200 kilometrov od Čečenska. To však nezastavilo užívateľov Twitteru, ktorí dokonca vyzvali vládu USA, aby začala bombardovať Českú republiku. Tento geografický klam nebol obmedzený len na ľudí na sociálnych sieťach. CNN a bývalý analytik CIA verejne menovali Českú republiku ako krajinu zodpovednú za atentáty. Veci sa tak vymkli z rúk, že český veľvyslanec v USA musel urobiť verejné vyhlásenie pre Američanov, aby prestali obviňovať jeho rodnú krajinu z tragédie.

4. Vedec, ktorého rodinu stála jeho geografická neznalosť 2 milióny libier

Union jack 1381707_640.jpg
https://pixabay.com Foto: pixabay.com

Pre cudzincov môže byť Veľká Británia trochu mätúca. Tento ostrov sa skladá z troch krajín vo Veľkej Británii (Anglicko, Wales a Škótsko) a Severného Írska. Čo by ste nečakali je, že jeden z najlepších mozgov v krajine vyvolal neznalosťou Veľkej Británie súdny spor za 2.000.000 libier.

V roku 2012, Welský vedec Michael Crowley, ktorý pomáhal vynájsť dotykový displej zomrel a zanechal po sebe milióny. V jeho záveti bolo uvedené, že všetko jeho bohatstvo „v Spojenom kráľovstve“ má byť ponechané spoločnosti Royal Society. Bohužiaľ, tá však sídlila na Britských ostrovoch Jersey a Man. Napriek profesorovým zámerom, ani jeden z týchto ostrovov nie je vlastne súčasťou Spojeného kráľovstva. Rodina profesora a Royal Society boli nútení preukázať vedcov zámer na súde, čo im spravilo náklady až do výšky 2.000.000 £.

3. Obama presunul Falklandské ostrovy do Ázie

Barack 14774_640.jpg
https://pixabay.com Foto: pixabay.com

Falklandy sú malé súostrovie pri pobreží Južnej Ameriky. V Buenos Aires sú známe ako Las Malvinas a sú považované za časť Argentíny. Tento fakt zmiatol prezidenta Obamu, ktorý si zamenil Malvinas s Maldives – súostrovie v južnej Ázii.

2. CNN presunula Ukrajinu do Pakistanu

Ukrajina.png
https://www.youtube.com Foto: www.youtube.com

V roku 2014  v rámci spravodajského kanálu CNN tvrdili, že Ukrajina sa nachádza vnútri hraníc Pakistanu. Počas správ o regióne Donbass na Ukrajine, CNN nasadila mapu, ktorá ešte viac zmietla divákov. Mapa sa okamžite otočila preč z Európy a klesla do Pakistanu, vojnou sužovaného moslimského národu. Nebolo to po prvý raz, kedy použila CNN mylné informácie o štátoch. V rovnakom roku lokalizovali Londýn do nesprávnej časti Británie a v roku 2013 umiestnili Hongkong do Južnej Ameriky.

1. Takmer všetci na svete si mýlia Slovensko so Slovinskom

Slovakia 162421_640.png
https://pixabay.com Foto: pixabay.com
Slovenia 162422_640.png
https://pixabay.com Foto: pixabay.com

V júni 1991 sa Slovinsko oddelilo od Juhoslávie počas 10-dňovej vojny. O dva roky neskôr sa Slovensko mierumilovne oddelilo od Českej republiky. Od tej doby si väčšina ľudí na Zemi zamieňa tieto dva nezávislé národy. Problémom sú podobné názvy, umiestnenie – obe krajiny sú vo východnej Európe, obe sú malé a ich vlajky vykazujú podobné znaky – sú vyrobené z troch pozdĺžnych pruhov v červenej, bielej a modrej a zdobenie ich štítu sa nachádza na ľavej strane.

George W. Bush raz povedal premiérovi Slovinska, ako je nadšený, že s ním mohol diskutovať o Slovensku. Silvio Berlusconi, ktorého krajina hraničí so Slovinskom, predstavil slovinského predsedu vlády ako jeho slovenského náprotivka. Výkonné rameno Európskej komisie opakovane poslalo poznámky pre Slovinsko na Slovensko a opačne. V zahraničí dochádza pravidelne k zaslaniu pošty pre ich slovenských alebo slovinských zamestnancov na nesprávnu adresu. Aj oficiálne turistické miesta oboch krajín majú stránky informujúce návštevníkov, že Slovinsko a Slovensko sú odlišné miesta. V roku 2004 bolo dokonca Slovinsko týmito neustálymi „zámenami“ tak otrávené, že jeho parlament uvažoval o redizajnovaní vlajky a o prípadnej zmene mena. Napriek tomu, mohlo by to byť aj horšie, keby sa napríklad chorvátsky región Slavónia rozhodol stať sa samostatným štátom (:unknw:) .

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom