Unikátny ostrov na Islande, na ktorý je zakázaný vstup pre verejnosť kvôli vedeckému výskumu

Zdieľať
Ostrov.jpg

Veľmi dobre vieme, že bez ohľadu na to, akí zvedaví sú ľudia, existujú miesta na svete, ktoré nikdy nebudeme môcť navštíviť.  Jedným z nich je aj tento unikátny ostrov na Islande.

Surtsey je sopečný ostrov, ktorý vznikol v roku 1963 vulkanickou erupciou, ktorá trvala 3 roky. Teraz sa pôda využíva na vedecký výskum a pozorovania. Cieľom práce je lepšie pochopiť, ako sa ekosystém formuje od začiatku, bez akéhokoľvek ľudského vplyvu. Na ostrovoch je len niekoľko vedcov, čo je jedno z mála zakázaných miest na svete.

Surtsey_eruption_2.jpg

Jeden z hlavných príbehov, ktorý je známy pre tento ostrov, sa točí okolo paradajok. Keďže územie je starostlivo sledované, v areáli ostrova je len jeden malý dom, ktorý je vhodný pre niekoľkých vedcov. Pred vstupom na ostrov je potrebné dôkladne prehliadnuť každú osobu, pretože jedným z hlavných pravidiel je neprinášať si so sebou žiadne semienka.

Ostrovček Surtsey 16 dní po vzniku 16. novembra 1963.

Surtsey_eruption_1963.jpg

Niekto však nevenoval dostatočnú pozornosť tomuto pravidlu. A zrazu vyrástla na ostrove rastlina rajčiakov, ktorá vedcov skutočne zmiatla. Potom, čo si uvedomili pôvod rastliny, okamžite ich zničili, pretože by to narušilo ich vedecký výskum.

Letecký pohľad na vnútro krátera.

Surtsey_craters.jpg

Surtsey je skutočne jedinečný ostrov na Islande, ktorý vznikol v roku 1963.

Letecký pohľad na ostrov.

Surtsey_from_plane_1999.jpg

Geologická mapa ostrova.

800px geological_map_of_surtsey fr.svg.jpg

Pohľad na ostrovy v okolí a na vplyv erózie.

Small_islands_in_the_vestmannaeyjar_archipelago_iceland.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom