Viete, prečo sú niektoré zvieratá čierno-biele? Toto hovoria vedci

Zdieľať
Cierno biele zvierata pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Zamyslite sa nad okázalosťou zvieracej ríše. Možno vám príde na myseľ dúhové perie papagájov či farebne sfarbené ryby, podobne ako Nemo. Faktom však je, že väčšina zvierat na planéte má predovšetkým dve farby – čiernu a bielu.

Možno ste nevedeli, že pre viaceré zvieratá je to spôsob, ako varovať predátorov. Pre niektoré je to zas spôsob, ako odpudzovať hmyz.

Zebra: Len pásy

Zebra pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Zebry majú tenkú kožu, preto sú zraniteľnejšie na choroby prenášané hmyzom. Vďaka ich čiernobielemu sfarbeniu však na ne nesadne ani jedna mucha.

Skunk: Obranný mechanizmus

Skunk pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Sfarbenie u nich môže pôsobiť ako kamufláž, ale aj ako upozornenie pre nepriateľov, že ich môžu zasiahnuť smradľavým výlučkom.

Obria panda: Patchwork

Panda pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Každá sfarbená časť naznačuje niečo iné. Napríklad čierne uši naznačujú žravosť a výrazné očné sfarbenie zas pomáha pri individuálnom rozpoznávaní. Biele telo pandy je dobré na maskovanie v snehu. Čierne končatiny zas pomáhajú zvieraťu sa skrývať v lese.

Jazvec: Drsná maska

Jazvec pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Dokonca aj keď je jazvec uložený v klbku možno vidieť jeho pruhy na tvári. Zoológovia tvrdia, že ide o varovné sfarbenie, ktoré malé cicavce ochraňuje pred predátormi.

Antilopa jelenia (samec): Hra tieňov

Blackbuck antelopes, antilopa
SITA/AP

Na priamom slnku biele sfarbenie spodnej časti tela žiari, zatiaľ čo čierne sfarbenie chrbta vyvára akoby tieň. Zvieraťu to umožňuje sa vo vlastnom tieni skrývať pred predátormi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom