Záhadné egyptské pyramídy: Sú postavené podľa nebeských telies alebo je to lož?

Zdieľať
Záhadné egyptské pyramídy: Sú postavené podľa nebeských telies alebo je to lož?

Egyptské pyramídy patria medzi najzázračnejšie a najmystickejšie konštrukcie v celej ľudskej histórii. Ich presná metóda stavby zostáva záhadou, ktorá vyvoláva množstvo otázok a špekulácií. Jednou z teórií, ktorá sa objavuje, je možnosť, že egyptské pyramídy boli zhotovené podľa nebeských telies. Táto teória tvrdí, že starovekí Egypťania mohli využívať astronomické pozorovanie na usmerňovanie stavieb pyramíd a vytváranie ich presných geometrických tvarov.

Historické súvislosti

Egyptské pyramídy boli postavené počas Starej ríše v období od 26. až 25. storočia pred n. l.. Patria medzi najznámejšie symboly starovekého Egypta a ich konštrukcia si vyžadovala sofistikované pracovné postupy a organizáciu, ktorá fascinuje dodnes. Aj preto sa objavujú názory, že tieto stavby postavili mimozemšťania. No pritom išlo pravdepodobne o ľudské dielo staviteľov, ktorí dokonale ovládali matematiku a fyzikálne zákony.

Pyramídy boli považované za hrobky faraónov, ktorí v tej dobe vládli Egyptu. Ich stavba bola spojená s náboženskými a rituálnymi praktikami, ktoré mali zabezpečiť večný život faraóna po smrti. Hovorí o tom aj nápis, ktorý bol nájdený vo vnútri pyramídy: „Tento kráľ nezomrie… pretože patrí medzi nezapadajúce hviezdy.“

Teória o zhotovení podľa nebeských telies

Teória, podľa ktorej boli egyptské pyramídy postavené podľa hviezd, tvrdí, že starovekí Egypťania používali astronomické pozorovania a matematické výpočty na určovanie polohy a tvaru pyramíd. Príkladom tejto teórie je vyobrazenie súhvezdia Orion, ktoré je často spájané s mnohými pyramídovými štruktúrami v Egypte, najmä s Veľkou pyramídou v Gíze. Navrhované spojenie medzi súhvezdím Orion a Veľkou pyramídou je založené na podobnosti medzi usporiadaním hlavných troch pyramíd a polohou hlavných hviezd v súhvezdí.

Podporovatelia tejto teórie poukazujú na presnosť a geometrickú rovnosť, s akou boli pyramídy postavené. Argumentujú, že pri takejto úrovni presnosti a symetrie je veľmi pravdepodobné, že Egypťania používali hviezdy ako usmernenie pre stavbu. Navyše, niektoré štúdie potvrdzujú, že osi pyramíd smerujú presne na určité hviezdy alebo súhvezdia v určitých časoch, čo by mohlo naznačiť ich spojenie s astrálnymi pozorovaniami. „V Textoch pyramíd, ktoré boli vytesané do stien podzemných priestorov, sa vyskytujú mnohé odkazy na nočnú oblohu s hviezdami,“ hovorí britská egyptologička Kate Spenceová.

Nebeský pôvod faraónov

Okrem toho, v egyptskom náboženstve mali nebeské telesá veľký význam. Slnečný boh Rá bol jedným z najvýznamnejších božstiev a symbolizoval život a večnosť. Mnohé pyramídy boli orientované tak, aby zachytávali prvý lúč slnka v určitých obdobiach roka, ako napríklad pri východe slnka v deň letného slnovratu. To by mohlo naznačovať ich spojenie so slnečnými cyklami a posvätnou rovnodennosťou.

Keďže sa nezachovali žiadne písomné správy, ktoré by jednoznačne potvrdzovali pravdivosť tejto teórie, objavujú sa i ďalšie vysvetlenia vzniku týchto fascinujúcich stavieb. Existuje mnoho iných faktorov, ako je technologický pokrok, organizácia práce a zručnosti stavebných pracovníkov, ktoré by tiež mohli vysvetliť ich presnosť a symetriu.

Teória, že egyptské pyramídy boli zhotovené podľa nebeských telies, je zaujímavým a diskutovaným pohľadom na ich pôvod. Hoci existujú niektoré dôkazy a súvislosti, ktoré by mohli podporovať túto teóriu, stále sa jedná o otvorenú diskusiu medzi egyptológmi a vedcami. Sú potrebné ďalšie výskumy a dôkazy, aby sme mohli dospieť k presnejšiemu záveru.

Či je to tak, či onak, egyptské pyramídy sú fascinujúcim dielom starovekej civilizácie a ich stavba zostáva jednou z najväčších záhad ľudskej histórie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom