Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zamagurská dedinka Osturňa je ako z rozprávky

Sni mka obrazovky 2018 01 20 oa16.36.48.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza viacero zaujímavých a jedinečných dediniek, ktoré približujú ako to vyzeralo na našom území kedysi. Medzi takéto dedinky patrí aj zamagurská dedinka Osturňa na severe Slovenska. Už ste v tejto dedinke niekedy boli?

Kde sa dedinka nachádza?

Táto dedinka sa nachádza v severozápadnej časti pohoria Spišská Magura, v okrese Kežmarok v Prešovskom kraji. Severné ohraničenie katastra obce tvorí štátna hranica s Poľskom.

Dĺžka obce vás prekvapí

Okrem toho, že Osturňa vyzerá naozaj čarovne, tak patrí aj k „najdlhším“ slovenským obciam, jej zastavaná časť sa vinie v dĺžke vyše deväť kilometrov.

Osturňa, živý skanzen, goralská obec Zamaguria s 300 obyvateľmi p. Bohu za chrbtom. Na odporúčanie domácich, bez turistov, prekrásna pôvodná architektúra, ovce a kravy na dvoroch, ľudia živiaci sa hospodárením. Len pred pár rokmi im vyasfaltovali príjazdovú hlinenú cestu do dediny. Jeden domáci nás oslovil čo tu hľadáme, či nechceme jesť piť a pozrieť sa na dom zvnútra. Vraj o 50 rokov bude obyvateľstvo fuč, domčeky budú skúpené špekulantmi, ktorí z EÚ peňazí zrekonštruujú dom a predávajú ich za trojnásobok Bratislavčanom. Ostatok asi schradne. Živí sa odpredajom mlieka jeho 400 oviec pre okolité mliekarne. Krásny zážitok. Nepoznané Slovensko. Vidiecka turistika. Vlkolínec šuvix. #slovakia #osturňa #skanzen #unknownbeauty #goral #zamagurie #village #západniarkuká #tabletzaovcu #kamtospejeme #čoimukážeme? #borymall #cinemax

A post shared by Hana Sulekova (@hana.sulekova) on

Ako obec vyzerá?

Najcharakteristickejšou črtou obce je pôvodná zástavba jednotlivých, od seba nepravidelne vzdialených usadlostí a hospodárskych dvorov. Goralské usadlosti a budovy vyznačujúce sa jednoduchosťou architektonických foriem lemujú po oboch stranách hlavnú cestu prechádzajúcu obcou. Jej obyvatelia dodnes nosia ich tradičný goralský odev.

reklama:
reklama:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 22. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama:

Odporúčame