Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zrúcaniny hradov v strednej časti Slovenska, ktoré sa oplatí navštíviť

Sni mka obrazovky 2018 07 13 oa13.39.58.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku máme veľké množstvo rôznych pamiatok, či už historických alebo prírodných. Medzi pamiatky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou našich dejín určite patria aj zrúcaniny hradov, ktorých je u nás celkom veľa. Tentokrát sme sa pozreli na zrúcaniny, ktoré sa nachádzajú na strednom Slovensku a oplatí sa ich navštíviť.

Hrad Muráň

Na rozhraní východného a stredného Slovenska, sedem kilometrov od mesta Revúca, stojí jeden z našich najvyššie položených hradov, hrad Muráň.

@milan_the_great

A post shared by FABULOUS SLOVAKIA (@fabslovakia) on

Hrad Fiľakovo

Výraznou dominantou mesta Fiľakovo na slovensko-maďarskom pomedzí je zrúcanina Fiľakovského hradu, ktorý prežil aj tatárske vpády v 13. storočí.

Hrad Šomoška

Hrad Šomoška je zrúcanina hradu v chotári obce Šiatorská Bukovinka v okrese Lučenec.

Hrad Divín

Hrad Divín je zrúcanina gotického hradu, ktorého ruiny sa nachádzajú v obci Divín.

#hraddivín #divin

A post shared by Lubo Bubik Jurik (@bubik_lubik) on

Čabradský hrad

Čabraď je zrúcanina hradu nachádzajúca sa pri obci Čabradský Vrbovok uprostred Krupinskej vrchoviny na kopci nad údolím Litavy.

Hrad Revište

Hrad Revište je zrúcanina gotického hradu ležiaca na katastrálnom území mesta Žarnovica v okrese Žarnovica.

Nad údolím Hrona na strednom Slovensku neďaleko Hliníka nad Hronom sú vsadené do romantického prostredia zrúcaniny hradu Revište. Nachádzajú sa na strmom brale vystupujúcom takmer 100 m nad nivu Hrona. Pod hradom je nádherná lúka, ktorú s obľubou využívajú ako táborisko vodáci splavujúci rieku Hron. Hrad postavili začiatkom 14. storočia ako súčasť ochrany stredoslovenských banských miest a hronskej obchodnej cesty. Staršiu gotickú časť neskôr posilnili renesančným vonkajším opevnením. V roku 1678 sa hradu zmocnili povstalecké vojská Imricha Thökölyho a vyplienili ho. Odvtedy je hrad v ruinách a dodnes sa z neho zachovalo len niekoľko múrov. ・・・ #praveslovenske od ? @vladofecko

A post shared by PraveSlovenske.sk (@praveslovenske) on

Hrad Šášov

Šášovský hrad sú rozľahlé zrúcaniny hradu na strmom ľavobrežnom brale priamo nad tokom Hrona, nad dedinou Šášovské Podhradie.

Pustý hrad

Pustý hrad alebo Zvolenský hrad alebo Starý Zvolen je hradný komplex v katastrálnom území mesta Zvolen nad sútokom Hrona a Slatiny.

Hrad Blatnica

Blatnický hrad je zrúcanina nachádzajúca sa v pohorí Veľká Fatra na nízkom vápencovom chrbte Plešovice, oddeľujúcom Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny, zhruba 2 kilometre od obce Blatnica.

#hradblatnica ????❄️?

A post shared by Ivana (@ivanachlpekova) on

Hrad Sklabiňa

Sklabinský hrad je zrúcanina na nevysokom návrší tesne nad obcou Sklabinský Podzámok v dolnej časti Kantorskej doliny v severozápadnej časti Veľkej Fatry, 9 kilometrov na východ od Martina.

Hrad Zniev

Znievsky hrad je zrúcanina na vápencovom vrchu Zniev, teda takmer 500 metrov nad mestečkom Kláštor pod Znievom.

Hrad Hričov

Hričovský hrad je hrad na kopci nad Hričovským Podhradím.

Hrad Lietava

Lietavský hrad sa nachádza 10 kilometrov od krajského mesta Žilina na strmom hrebienku medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná.

Hrad Súľov

Súľovský hrad bol strážny hrad nachádzajúci sa v Súľovských skalách.

Hrad Strečno

Strečniansky hrad je rekonštruovaná zrúcanina stredovekého hradu nepravidelného pôdorysu.

#strečno #castle #hrad#hradstrečno

A post shared by Braňo D600 (@brano_d600) on

reklama:
reklama:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 16. júla 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama:

Odporúčame