Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 zaujímavých gotických kostolov na Slovensku

Sni mka obrazovky 2018 02 19 oa15.43.39.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com

Na Slovensku sa nachádza viacero zaujímavých pamiatok a rovnako to platí aj pri tých sakrálnych. Ak máte radi budovy kostolov, tak sa oplatí určite ísť si pozrieť niektorý z týchto gotických kostolov na Slovensku. Už ste niektorý z nich videli?

Dóm sv. Martina

Dóm sv. Martina je najvýznamnejším, najstarším a najväčším kostolom v Bratislave. Vedeli ste o tom, že tento kostol je postavený na cintoríne? Pod jednou časťou chrámu sa nachádza klasický cintorín, kde sa ľudia pochovávali do zeme, v druhej polovici sú to krypty.

Dóm. sv. Alžbety

Dóm sv. Alžbety je najobdivovanejšou pamiatkou Košíc. Ide o katedrálu, ktorá je neprehliadnuteľná už z diaľky, pretože je vysoká až 60 metrov a vraj sa do nej zmestí vyše 5 000 ľudí. Tiež jej patrí prvenstvo toho najväčšieho gotického kostola na Slovensku.

Bazilika sv. Egídia

Tento kostol bol ako siedmy slovenský kostol v poradí vyhlásený za baziliku. Vedeli ste, že v tejto bazilike sa nachádza dohromady až 11 neskorogotických krídlových oltárov? Jednotlivé oltáre boli postavené koncom 15. storočia. Za najcennejší sa považuje bočný oltár Narodenia Pána.

Bazilika sv. Mikuláša

V Prešove sa nachádza jeden z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku. Bol postavený v polovici 14. storočia. Zaujímavosťou tohto kostola je aj veža, ktorá dosahuje výšku 71 metrov. A počas letných mesiacov je sprístupnená aj verejnosti.

Kostol sv. Kataríny

Tento kostol je neskorogotickým chrámom, ktorý sa často nazýva aj „slovenský“, pretože od 17. storočia sa v ňom začalo kázať po slovensky. Aj tento kostol patrí k tým najväčším pamiatkam mesta Banská Štiavnica.

 

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies