Ľudstvo pristálo na kométe! Pri pristávaní nastali problémy!

Zdieľať
Comet Landing
The image released by the European Space Agency ESA on Wednesday, Nov. 12, 2014 shows an artist rendering by the ATG medialab depicting lander Philae separating from Rosetta mother spaceship and descending to the surface of comet 67P/Churyumov-Gerasimenko. European Space Agency said Wednesday that the landing craft separated from Rosetta probe for descent to comet 67P. (AP Photo/ESA, ATG Medialab)

Modul Philae, ktorý v stredu vypustila sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA), pristál na povrchu kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko pravdepodobne až trikrát, pretože sa mu nepodarilo vystreliť úchytné zariadenia podobné harpúne. Tie ho mali udržať na povrchu kométy zloženej z ľadu a prachu, kde je navyše slabá gravitácia. Vyplýva to z telemetrických údajov, ktoré modul poslal na Zem.

Po prvom pristátí sa modul zaryl približne štyri centimetre do povrchu, no keďže sa mu nepodarilo vystreliť spomínané úchytné zariadenia, znova sa odrazil a na povrch kométy druhý raz dosadol až približne o dve hodiny neskôr. Potom sa pravdepodobne odrazil ešte raz a po desiatich minútach pristál po tretí raz. Ako pre BBC uviedol vedúci projektu Stephan Ulamec, modul vyzeral byť v čase posledného kontaktu v poriadku. Vedci momentálne čakajú na nové údaje o jeho aktuálnom stave, ktoré získajú po obnovení kontaktu medzi ním a Rosettou, keďže Philae dokáže komunikovať so Zemou iba prostredníctvom sondy. Na základe týchto informácií sa potom rozhodnú, či sa znova pokúsia o ukotvenie modulu.

Sondu Rosetta vypustila ESA do vesmíru 2. marca 2004, pričom cestou ku kométe absolvovala aj prelety okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010). V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie. Z hibernácie sa prebrala tento rok v januári, od polovice marca až do konca apríla potom vedci postupne zapli jednotlivé prístroje a v máji sonda naštartovala svoje motory a začala sa približovať ku kométe. Na obežnú dráhu kométy vzdialenej od Zeme 509 miliónov kilometrov sa dostala 6. augusta, pričom záverečný približovací manéver trval šesť a pol minúty. Sonda vypustila modul Philae v stredu o 9:35 SEČ, keď sa nachádzala vo vzdialenosti 20 kilometrov od kométy. Modul pristál približne o sedem hodín neskôr, čím sa stal prvým človekom vyrobeným strojom na kométe. Počas zostupu poslal na Zem viacero fotografií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom