Uznávaný virológ prehovoril o riziku v supermarketoch. Len takto sa tam môžete nakaziť

Zdieľať
obchod

Popredný nemecký virológ Hendrik Streeck tvrdí, že doposiaľ nebol preukázaný prenos koronavírus Sars-CoV-2 v supermarketoch, reštauráciách či kaderníctvach.

Streeck poukázal na to, že prenos vírusu sa väčšinou odohráva medzi ľuďmi, ktorí sú dlhšiu dobu v tesnom kontakte. Iná, nedávno zverejnená fínska štúdia ale napríklad uvádza, že infikovaný človek môže na niekoľko minút zamoriť svoje okolie aj vo vedľajšej nákupnej uličke.

Virológ, ktorý je riaditeľom virologického inštitútu  Bonnskej univerzite, v ostatných dňoch vyvolal polemiku vo vedeckej obci v súvislosti s novou štúdiou z okresu Heinsberg, ktorá bola  epicentrom ochorenia COVID-19 v Nemecku. Tím okolo Streecka tvrdí, že 15 percent občanov silne zasiahnutej obce Gangelt už má voči koronavírusu imunitu a pravdepodobnosť úmrtia na infekciu vyčíslila na 0,37 percenta. Napríklad podľa americkej Univerzity Johna Hopkinsa je pritom úmrtnosť v Nemecku päťkrát vyššia.

Streeck je zástancom postupného uvoľňovania protikoronavírusových opatrení a návratu k normálnemu životu. „Neexistuje významné riziko nákazy, keď idete nakúpiť. Prudké epidémie infekcie boli vždy výsledkom toho, že ľudia boli dlhšiu dobu tesne vedľa seba, napríklad na večierkoch v rakúskom Ischgli,” vysvetlil. Podľa neho neexistujú dôkazy o tom, že by vírusy prežívali na povrchoch. „Keď sme brali vzorky z kľučiek na dverách, telefónov či toaliet, nebolo možné v laboratóriu vírus kultivovať na základe týchto sterov. Aby človek vírus skutočne dostal, musel by niekto nakašľať do svojej ruky, bezprostredne potom sa dotknúť kľučky a hneď by iný človek musel uchopiť kľučku a následne sa dotkol svojej tváre. ” Nemecký expert sa preto domnieva, že je len malá pravdepodobnosť prenosu vírusu prostredníctvom dotyku s kontaminovanými povrchmi.

Existujú však rôzne zistenia ohľadom toho, ako sa koronavírus šíri. Napríklad odborníci z amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a z Národného ústavu zdravia (NIH) dospeli k názoru, že vírus dokáže prežiť 24 hodín na papieri, tri hodiny v aerosoloch a až tri dni na plastoch a nerezovej oceli. Nemecký Inštitút Roberta Kocha (RKI) ale upozorňuje, že takéto vedecké štúdie sú vykonávané v experimentálnych podmienkach, a preto nie sú príliš reprezentatívne, pokiaľ ide o riziko prenosu v bežnom živote. V Heinsberg už čoskoro bude realizovaná ďalšia štúdia, ktorá má priniesť hlbšie poznatky o tom, ako sa vírus šíri a ako by sa dal zadržať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom